Muzeum Geodezji w wirtualnym świecie
2013-02-21

W ubiegłym tygodniu Muzeum Geodezji WPG S.A. zostało pomierzone za pomocą skanera Leica ScanStation P20. Pomiary były możliwe dzięki uprzejmości firmy Leica Geosystems, która udostępniła skaner oraz oprogramowanie do obróbki chmur punktów. Pomiary objęły wszystkie wnętrza Muzeum razem z galerią w której odbywają się wystawy czasowe. Pomiary miały za cel inwentaryzację pomieszczeń oraz przygotowanie danych do wirtualnego spaceru po obiekcie. Dzięki udostępnionej przez firmę Leica aplikacji Cyclone Publisher możliwe się stało przygotowanie trójwymiarowego modelu Muzeum który za pomocą aplikacji Leica TrueView można oglądać w internecie.

Widok Muzeum w aplikacji Leica TrueView

Aby zwiedzić wirtualne muzeum konieczne jest pobranie i zainstalowanie aplikacji Leica TrueView (dostępnej tutaj) Aplikacja ta działa tylko w przeglądarce Internet Explorer 9. Konieczne jest także wyłączenie Trybu Chronionego w Opcjach Internetowych (Menu>Narzędzia>Opcje internetowe>Zabezpieczenia)

Aplikacja pozwala na przeglądanie i przemieszczanie się pomiędzy panoramami utworzonymi z chmur punktów. Jakość panoram niestety odbiega od jakości tych robionych przez profesjonalnych fotografów. Niższa jakość kolorystyczna wynika ze specyfiki chmur punktów w oparciu o które panoramy zostały wykonane. Jest ona za to rekompensowana dodatkowymi funkcjami dostępnymi w aplikacji TrueView – możliwością pomiaru współrzędnych i długości. TrueView pozwala także użytkownikowi na dodawanie własnych opisów, zaznaczeń i komponowania widoków.

Zwiedzanie muzeum podzielone zostało na dwie części: